Poradnik dla uczniów i ich rodziców
"Z psychiatrią na ty"

Z inicjatywy Rzecznika Praw Pacjenta został utworzony poradnik dla dzieci i młodzieży, a także rodziców i opiekunów o zdrowiu psychicznym. Poradnik „Z psychiatrią na Ty!” jest realizowany w ramach porozumienia naukowego zawartego pomiędzy Rzecznikiem Praw Pacjenta a Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. Zaproszenie do współpracy nad realizacją tego projektu edukacyjnego przyjęły także Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych w Polsce oraz Nastoletni Azyl. Autorami pytań są pacjenci oddziałów psychiatrii w całej Polsce. Pytania dotyczą wszelkich kwestii związanych z leczeniem, organizacją opieki czy uwarunkowaniami zaburzeń psychicznych. Poradnik dostępny jest pod linkiem: www.gov.pl/web/rpp/z-psychiatria-na-ty Poradnik będzie stopniowo rozszerzany o kolejne pytania i odpowiedzi. Będzie dostępny online na stronie internetowej Rzecznika Praw Pacjenta.
Zaletą poradnika jest fakt, iż odpowiedzi na pytania przygotowują osoby, które na co dzień pracują z młodymi pacjentami: Dorota Hildebrand – Mrowiec – Prezes Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce, sędzia Wydziału Rodzinnego i Nieletnich w Sądzie Rejonowym w Zamościu. Dr hab. n. med. Maciej Pilecki – małopolski konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, Kierownik Oddziału Klinicznego Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Dr Katarzyna Runowska – lekarz z Oddziału Klinicznego Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Angelika Friedrich – założycielka Nastoletniego Azylu, studentka psychologii. Grzegorz Saj – Dyrektor Departamentu ds. Zdrowia Psychicznego w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta. Dominik Miedziak – Rzecznik Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego w woj. śląskim. Aleksandra Wenelczyk – inspektor w Departamencie ds. Zdrowia Psychicznego w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta.

"KLIKAM Z GŁOWĄ"

Urząd Komunikacji Elektronicznej przygotował poradnik „Klikam z głową”, który nie tylko opisuje zagrożenia czekające na użytkowników nowoczesnych technologii, ale również przedstawia sposoby reagowania na te zagrożenia. Materiały zawarte w publikacji są idealnym punktem wyjścia do rozmowy z dziećmi i młodzieżą oraz wypracowania tzw. dobrych praktyk.

Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem ora  polecanie go jak najliczniejszej grupie odbiorców, by aktywność w sieci wśród najmłodszych była dla nich źródłem inspiracji oraz wiedzy i nie niosła ze sobą żadnych negatywnych doświadczeń.

Copyright © 2021 Szkoła Podstawowa Nr 2 w Białej Podlaskiej Rights Reserved.