UWAŻNE DZIECKO
       Dnia 25 listopada 2019 odbył się zespół wychowawców edukacji wczesnoszkolnej.
Podczas spotkania poruszono tematykę uważności, spokoju i  koncentracji dzieci w wieku wczesnoszkolnym.
Zachęcamy do poczytania na ten temat.

Projekt MOPS w Białej Podlaskiej
         Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej informuje, że  realizuje  projekt "Centrum Wsparcia Rodziny i Usług Społecznych dla mieszkańców miejskiego obszaru funkcjonalnego Biała Podlaska" - rekrutacja ciągła, zakończenie projektu  - kwiecień 2022r.
Projekt obejmuje BEZPŁATNE: poradnictwo rodzinne dla rodzin przeżywających trudności, mediacje, wsparcie działań opiekuńczo - wychowawczych rodziny, poradnictwo psychologa, prawnika, psychologa dziecięcego, poradnictwo w zakresie uzależnień i współuzależnień od alkoholu, narkotyków, hazardu, poradnictwo pedagogiczne dziecięce: nadpobudliwość, agresja, zachowania lękowe, nieśmiałość, trudności szkolne.

Adresaci projektu:
Rodziny dotknięte problemami opiekuńczo - wychowawczymi.
Rodziny wspierane i wspierające.
Rodziny zastępcze.

Szanowni Państwo,

w załączeniu przekazuję informację przygotowaną przez Głównego Inspektora Sanitarnego przy współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej na temat potencjalnych zagrożeń związanych z elektronicznymi papierosami.

Od 2011 roku aż sześciokrotnie wzrosła liczba polskich uczniów, którzy próbowali e-papierosa. Młodzież nie zdaje sobie sprawy, że e-papierosy, tak samo jak tradycyjne papierosy, uzależniają i wpływają negatywnie na zdrowie.

E-papierosy oraz tytoń podgrzewany postrzegane są jako mniej szkodliwe, dlatego młodym ludziom wydają się one szczególnie atrakcyjne. Pozwalają one ukryć młodzieży nawyk palenia. Tym samym eliminują istotny czynnik chroniący ją przed sięganiem po papierosy, jakim jest strach przed wykryciem nałogu przez rodziców. Dlatego też w łatwy sposób otwierają furtkę do palenia papierosów w przyszłości.

W imieniu Ministra Edukacji Narodowej oraz na prośbę Głównego Inspektora Sanitarnego uprzejmie proszę o upowszechnienie informacji w Państwa szkołach i placówkach edukacyjnych. Zależy nam na tym, aby wiedza na temat zagrożeń dotyczących e-papierosów trafiła do rodziców, uczniów i nauczycieli.

Uprzejmie informuję, że niniejszy materiał zostanie również udostępniony w Strefie dla zalogowanych SIO.

Anna Ostrowska
Rzecznik Prasowy MEN

E - PAPIEROSY

MATERIAŁ OPRACOWANY PRZEZ GIS I MEN

PORADNIKI DLA RODZICÓW

CYBERPRZEMOC

Włącz blokadę na nękanie

Anna Borkowska

"Dzieci w świecie gier komputerowych"

PORADNIK NIE TYLKO DLA RODZICÓW

Anna Borkowska

Ośrodek Rozwoju Edukacji

JAK KOCHAĆ I WYMAGAĆ

DZIECKO W ROZWODZIE

Gdzie szukać pomocy

Telefony zaufania

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – tel. 116 111

Internetowy Telefon Zaufania „Anonimowy Przyjaciel” – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” Instytutu Psychologii Zdrowia PTP

Telefon zaufania dla osób cierpiących z powodu uzależnień behawioralnych i ich bliskich tel. 801 889 880

Telefon zaufania HIV/AIDS tel. 801 888 448; (22) 692 82 26

Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki i Narkomania: tel. 801 199 990