Biblioteka szkolna mieści się  w  przestronnym,  jasnym  i ukwieconym pomieszczeniu. Księgozbiór biblioteczny  jest  systematycznie  wzbogacany,  stan  na 28 października 2014 roku wynosi 16564 woluminów.

Udostępnianie księgozbioru odbywa się codziennie od godziny 800 do 1500. Godziny pracy dopasowane są do planu lekcji uczniów.

Czytelnia jest wyposażona w bogaty księgozbiór podręczny oraz komputery  z  dostępem  do  Internetu,    czasopisma  dla  uczniów i nauczycieli. Nauczyciele bibliotekarze przygotowują uczniów do właściwego, samodzielnego korzystania z informacji.

Dużą popularnością cieszą się organizowane corocznie w bibliotece konkursy recytatorskie. Dzięki paniom bibliotekarkom recytatorzy  mają  okazję  zaprezentować swoje  umiejętności  w konkursach miejskich i wojewódzkich, gdzie zajmują bardzo wysokie lokaty.

Systematycznie organizowane są przedstawienia teatralne oparte na lekturach  szkolnych  oraz konkursy  wiedzy  o  literaturze i pisarzach. Klasy pierwsze są uroczyście wprowadzane  w poczet czytelników i przy tej okazji oglądają inscenizacje bajek przygotowanych przez starszych uczniów pod kierunkiem bibliotekarzy.

Prowadzone są lekcje biblioteczne, podczas  których uczniowie poznają warsztat informacyjny księgozbioru szkolnego, sposób sporządzania opisu bibliograficznego. Odbywają się dyskusje na temat przeczytanych książek.

W bibliotece szkolnej poprzez organizowanie konkursów, przedstawień, lekcji bibliotecznych rozwija się zainteresowania uczniów, ukazuje wzorce do naśladowania, kształtuje prawidłową osobowość uczniów, pogłębia się ich zdolności i zamiłowania.

ROK SZKOLNY 2018 - 2019

NARODOWE CZYTANIE
"PRZEDWIOŚNIE"

W piątek 7 września odbyło się w naszej szkole czytanie ,, Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego
W spotkaniu tym wzięli udział uczniowie klas ósmych. Młodzież wysłuchała krótkiej informacji  o książce,
obejrzała zwiastun filmu, jaki powstał w oparciu o opowieść, a następnie wysłuchała fragmentów "Przedwiośnia"
czytanych przez ich koleżanki i kolegę z klasy VIII a,
VIII b i VIII c.
Spotkanie przygotowały nauczycielki biblioteki: p. Joanna Koplejewska i Ewa Leszczyńska
oraz  p. Joanna Połujańska.

Rękopis Przedwiośnia Stefana Żeromskiego można znaleźć:

Przedwiośnie to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1928, 2001).

Stefan Żeromski (1864-1925) – prozaik, dramaturg, publicysta i działacz społeczny, jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy przełomu XIX i XX wieku. Pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej, był uczniem gimnazjum w Kielcach, działał w tajnych kołach młodzieżowych, pracował m.in. jako guwerner w Nałęczowie i bibliotekarz w Polskim Muzeum Narodowym w Rapperswilu. Od 1919 roku przebywał w Warszawie (pod koniec życia zamieszkał na Zamku Królewskim). W swoich utworach często piętnował niesprawiedliwość społeczną, opowiadając się za potrzebą walki z krzywdą i cierpieniem. Wiele miejsca poświęcił tematyce niepodległościowej, nawiązując dialog z tradycją polskiej literatury patriotycznej. Był również inicjatorem powstania Polskiej Akademii Literatury, a także współtwórcą (1920) i pierwszym prezesem Związku Zawodowego Literatów Polskich, w roku 1924 założył polski oddział Pen Clubu.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.

Copyright © 2018 Szkoła Podstawowa Nr 2 w Białej Podlaskiej Rights Reserved.